Jsem certifikovaná chůva bez práce. Co s tím?

Lenka absolvovala rekvalifikační kurz Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky, našla si ihned práci chůvy ve školce a splnila si tak velký sen. Ne každá má ale takové štěstí, aby okamžitě našla svého zaměstnavatele a jako chůva se uplatnila. Ale co s tím?

Mít kvalifikaci není to jediné, co stojí za úspěchem. Nalézt si práci v tomto oboru nemusí být jednoduché. Na pozicích chův jsou často zaměstnávány maminky po rodičovské dovolené nebo paní v důchodovém věku, mnohdy na zkrácený úvazek, a tím se počet volných míst značně snižuje.

Jako v každém oboru je výběrové řízení postavené nejen na formálních principech, to znamená mít vhodnou kvalifikaci, ideálně praxi, vlastnosti pro danou práci, ale také je zapotřebí mít trochu štěstí a vzájemné sympatie mezi budoucí chůvou a zaměstnavatelem.

Když se vše najednou nesetká, výběrové řízení pro vás dopadá špatně. Čím více obcházíte neúspěšných pohovorů, tím větší pochybnosti můžete sama o sobě mít. Máte strach jít na další pohovor, bojíte se dalšího zklamání, nejste si jistá, zda se na práci chůvy vlastně hodíte, a dostáváte se již předem do role poražené.

Takové pocity má téměř každý, kdo se setkal s neúspěchem. Ale nic nemá jen jednu stranu mince. Uvažovala jste už nad tím, že ta chyba nemusí být jen na vaší straně? Co když se účastnil pohovoru někdo, kdo byl již zkušenější, měl vyšší kvalifikaci nebo jim zapadal více do stávajícího týmu a konceptu?

Chyba nemusí být vždy na vaší straně.

Nepochybujte o sobě, nevzdávejte se a hledejte způsoby, jak se jako chůva můžete uplatnit. Nemusíte jen čekat, až se objeví nová pracovní nabídka na pracovních portálech. Buďte aktivní.


8 kroků, jak získat práci chůvy

  • 1
    Vyznejte se v legislativě

První krok je jednoznačně nejdůležitější. Pokud chcete pečovat o děti, měla byste si být jistá, v jakých zařízeních jakou kvalifikaci a kompetence potřebujete, jaké pracovní činnosti budete vykonávat a také je vhodné mít představu o finančním ohodnocení.

Požadavky na chůvu jsou jiné v mateřských školách, dětských skupinách, agenturách na hlídání, v domácnostech apod.

Pro více informací a lepší orientaci si můžete stáhnout můj e-book 7 profesí pečujících o děti na profesionální úrovni. Také doporučuji znát Kvalifikační standardy dle Národní soustavy kvalifikací (NSK).

Pro budoucí podnikající chůvy jsou velmi dobře popsané legislativní záležitosti zde.

V roce 2021 se bohužel chystá velká změna v legislativě, která se týká dětských skupin. Ty by se měly přejmenovat na jesle a pro jejich provozování by měly být nové podmínky. O tom si můžete přečíst článek Rok 2021: Změní se dětské skupiny na jesle?

Znalost legislativy se vyplácí, ukázkou je příklad z mé praxe. Již několikrát jsem se setkala s tím, že na rekvalifikační kurz Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky nastoupil absolvent Kvalifikačního kurzu pro pracovníky v sociálních službách. Absolvování kurzu chůvy avšak v tomto případě není nutné, jelikož pracovníci v sociálních službách a sociální pracovníci mají dostatečnou kvalifikaci na pozici chůvy. Můžete tak zbytečně přicházet o finance, ztrácet čas a energii. Je ale pravdou, že se o tom moc neví, a dokonce někteří zaměstnavatelé toto ustanovení neznají. Proto doporučuji, studujte zákony a mějte přehled o tom, co se ve vašem oboru děje.

  • 2
    Sledujte pracovní portály

Pracovních portálů je nespočet. Pravdou je, že ne každý den naleznete pracovní nabídku pro chůvy ve vašem místě bydliště. Proto doporučuji nastavit si tzv. hlídacího psa, který vás upozorní e-mailem na novou pracovní nabídku dle vámi zadaných parametrů. Čím dříve na pracovní nabídky zareagujete, tím lépe. Budoucí zaměstnavatel může na obsazení pozice velmi spěchat a v takovém případě bude vybírat mezi prvními uchazeči.

TIPY pracovních portálů:

www.prace.cz
www.jobs.cz
www.profesia.cz
www.volnamista.cz
www.monster.cz
www.dobraprace.cz
www.jobdnes.cz
www.tip-prace.cz

  • 3
    Oslovte svého zaměstnavatele

Nečekejte jen na zveřejněné pracovní nabídky. Vyhledejte ideálně v místě vašeho bydliště zařízení, které je vám sympatické, kde byste chtěli případně pracovat. Pošlete jim e-mailem váš zájem o práci se strukturovaným životopisem a motivačním dopisem. Buďte konkrétní, uveďte, o jaký pracovní poměr máte zájem, jaké jsou vaše časové možnosti, jaké zkušenosti a dovednosti máte. Nikdy nevíte, kdy budou nového pracovníka hledat, a za zkoušku nic nedáte. Pro zaměstnavatele je mnohdy přínosné, že nemusí realizovat rozsáhlé výběrové řízení, ušetří tím čas a peníze.

  • 4
    Komunikujte s Úřadem práce

Úřad práce pravidelně aktualizuje pracovní nabídky na informativních tabulích na pobočkách nebo na webových stránkách. Vaše referentka by měla znát vaši představu o uplatnění a doporučovat odpovídající volná pracovní místa.

  • 5
    Sdílejte svou situaci v rodině a s přáteli

Nemít práci není nic, za co byste se měli stydět. Je to dočasný stav. Svěřte se své rodině, svým blízkým, přátelům. Poraďte se s nimi, jak postupovat – ne nadarmo se říká, více hlav, více ví. Získat kontakty či mít doporučení od blízké osoby je velký benefit, nezatracujte jej.

  • 6
    Buďte aktivní na sociálních sítích

V době internetu je to již skoro nutnost. Téměř všechny firmy mají firemní web a sociální sítě (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn apod.), které pravidelně aktualizují. A právě zde zaměstnavatelé sdílejí v příspěvcích volná pracovní místa. Je to virtuální prostor – na rozdíl od placených služeb pracovních portálů.

Sledujte sociální sítě vašich budoucích zaměstnavatelů a nenechte si ujít žádnou novou nabídku. I zde jim můžete zanechat zprávu s dotazem na volná pracovní místa.

  • 7
    Staňte se chůvou na volné noze

Inklinujete ke svobodné práci, nerada se svazujete a chcete rozhodovat o tom, kdy a kde budete pracovat? Pak právě pro vás je vhodné založení vlastní živnosti a pečovat o děti jako chůva v domácnostech a rodinách.

Jestliže jste vyzkoušela všechny předchozí doporučení a stále bez úspěchu, doporučuji přemýšlet i nad variantou práce na živnostenský list. Zkuste si napsat na papír pro a proti, vaše obavy a strachy, krátkodobé a dlouhodobé cíle, cestu k jejich dosažení a finanční plán. V případě, že vás tato práce bude bavit a naplňovat, konzultujte váš plán s rodinou. Je velmi důležité mít podporu od nejbližších.

  • 8
    Nebojte se podnikání

Zřízení dětské skupiny a agentury na hlídání je pro ty ambicióznější. Kvalifikace chůvy pro děti vás opravňuje založit denní zařízení pro hlídání dětí. V praxi jsme kvalifikovali několik chův, které zřídily vlastní podnikání a jsou úspěšné. Je nezbytné zpracovat konkrétní a velmi podrobný business plán, věnovat se dostatečně přípravné fázi, například řešit vhodné prostory, hygienické normy a předpisy, zákonné podmínky pro provozování, personální, právní a finanční záležitosti.


Na trhu práce působí již velké množství pečujících osob. Pravdou je, že ne všechny osoby mají potřebnou kvalifikaci a některé pracují nelegálně mimo systém. Buďte o krok napřed. Nečekejte, že vás ihned zaměstná nějaké zařízení zabývající se péčí o děti. Někdo získá práci okamžitě, například už při výkonu praxe v rámci rekvalifikace, jiní si musí počkat na svou příležitost.

A to je právě období, ve kterém nepropadejte panice, ale vytěžte z něj maximum. Využijte jej k dalšímu studiu a rozvoji a zjistěte, zda máte předpoklady pro práci chůvy na živnostenský list, případně pro zřízení vlastní dětské skupiny, agentury na hlídání a podobně. Analyzujte své schopnosti a možnosti, vytvořte si vlastní profesní plán, stanovte si cíle, za jak dlouho jich chcete dosáhnout a udělejte první kroky na cestě za svými sny.

Jestliže ještě nemáte plné diáře a chcete profesionálně pečovat o děti, připravili jsme pro vás online kurz s podporou Chůva v praxi aneb Jak mít plný diář. Po dobu 21 dnů vás budeme vzdělávat, mentorovat a prakticky se připravovat k profesi chůvy/tety na hlídání tak, abyste poskytovala kvalitní služby pro rodiče a jejich děti.

Profese chůvy vám dává velké možnosti seberealizace. Můžete být vlastním pánem, rozhodovat se sama za sebe a je jen na vás, jakou cestou se vydáte. Ať už zvolíte zaměstnanecký poměr, nebo péči o děti na volné noze, přeji vám, abyste našla uplatnění či svou klientelu a práce s dětmi vás naplňovala a obohacovala vás.

Martina Smolíková
Jsem máma dvou kluků, manželka, kamarádka a podnikatelka. Práce je mým koníčkem, a tak hledám cesty, jak sladit osobní a profesní život. Ráda se podělím o svůj příběh a pomůžu vám v rozvoji, uplatnění a sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů