Jak se uplatnit po rodičovské dovolené

V mé práci se setkávám s maminkami, které se před koncem rodičovské dovolené začínají strachovat, co je čeká po tak dlouhém „volnu“. Mají obavy, zda se dokáží po několikaletém profesním výpadku opět zařadit do pracovního procesu u svého zaměstnavatele. Zda budou zvládat tempo, krok a styl ve firmě, kde pracují převážně bezdětní kolegové a kolegyně. Jak zabezpečí odevzdávání a vyzvedávání dětí ze školky, když pracovní doba je tak dlouhá. Nebo si již nedokážou představit jít do práce do prostředí, které nebylo příjemné, a před odchodem na mateřskou pocítily neskutečnou úlevu, že už tam nemusí.

Nebo se naopak nemají kam vrátit a nevěří si, v čem jsou dobré, co mohou nabídnout, zda je bude nějaký zaměstnavatel chtít?

Profesní poradenství

Při profesním poradenství se těchto maminek vždy ptám, jakou mají vizi, představu, sen. Co by je naplňovalo. Řada z nich mi odpoví: „Já nevím, za ty roky se umím už „JEN“ starat o ty mé děti.“ A právě jich se ptám, zda by je bavilo se věnovat dětem profesně.

Když se některá s touto představou dokáže ztotožnit, má napůl vyhráno. Ale co dál? Ví, že chce pracovat s dětmi, že má zkušenosti s péčí o dítě předškolního věku, ale není si jistá, o jaké profese se může ucházet.

Existuje několik možností uplatnění

  • Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky
  • Chůva pro dětské koutky
  • Pečovatelka dětí
  • Pracovník v sociálních službách
  • Paní na hlídání („hlídačka“)
  • Asistentka pedagoga
  • Učitelka MŠ, ZŠ, SŠ

Bohužel není jednoduché se v povoláních orientovat, proto vám doporučuji přečíst si můj e-book ZDARMA – 7 profesí  pečujících o děti na profesionlání úrovni. Zde jednotlivé profese podrobně popisuji, aby se uchazeč o práci mohl snadno rozhodnout, co je pro něj dostupná a nejvhodnější varianta.

Pro koho je práce s dětmi vhodná

Práce s dětmi je krásná, ale náročná. Zatímco v některých zaměstnáních si můžete přesně plánovat, co, kdy a jak uděláte, s dětmi nikdy nevíte, na čem jste. Každý den, když přijdete do práce, nevíte, jaké dítě do rukou dostanete (hodné, nevychované, s nějakým zdravotním handicapem, se specifickými potřebami atd.), v jaké náladě a zdravotním stavu dítě převezmete, zda bude ochotné spolupracovat na úkolech a aktivitách, které si připravíte. Proto jsou tyto profese vhodné opravdu jen pro ty, kteří oplývají velkou trpělivostí, tolerantností, kreativitou a aktivitou.

Právě aktivní přístup, flexibilita a efektivní komunikace patří mezi hlavní kompetence dle Národní soustavy povolání pro uplatnění se v tomto oboru. Každý rodič  ví, jak mu dokáže jeho dítě „hrát na nervy“. Své dítě dobře zná a ví, jak předejít či řešit konfliktní situace. Mnohdy ale i on uhne ze svých zásad a předsevzetí. Jenže ve většině případech je jediným hodnotitelem způsobu řešení jen jeho svědomí. Další pečující osoba to má ještě náročnější o to, že si vzájemný vztah s dítětem musí teprve vybudovat, pochopit a naučit se s dítětem pracovat, komunikovat tak, aby bylo spokojené nejen dítě, ale i rodič, zaměstnavatel, společnost.

Tato úskalí vám plně vynahradí to, že se v práci budete bavit, smát se, někdy „vyvádět jako malé dítě“ a věřte, že dětský smích a dětská hravost omlazuje nejen tělo, ale i duši.

Jestliže si pohráváte s myšlenkou pečovat o děti profesně nebo již hlídáte děti, ale chcete mít plný diář a poskytovat služby na nejvyšší úrovni, přihlaste se na náš webinář s online podporou Chůva v praxi aneb jak mít plný diář.

Ať už si zvolíte jakoukoli cestu po rodičovské dovolené, přeji vám, abyste vstup do další etapy života měly co nejsnadnější. Nyní nastává jedno z nejdůležitějších období, a to jak skloubit rodinný a profesní život tak, abyste vytvořily pro své děti zdravé prostředí pro jejich zdravý vývoj.

Martina Smolíková
Jsem máma dvou kluků, manželka, kamarádka a podnikatelka. Práce je mým koníčkem, a tak hledám cesty, jak sladit osobní a profesní život. Ráda se podělím o svůj příběh a pomůžu vám v rozvoji, uplatnění a sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů