Ing. Martina Smolíková

ostravská manažerka vzdělávání a kariérová poradkyně | autorka projektu VSEPROCHUVY.cz

Jsem máma dvou kluků, manželka, kamarádka a podnikatelka. Práce je mým koníčkem, a tak hledám cesty, jak sladit osobní a profesní život. Ráda se podělím o svůj příběh a pomůžu vám v rozvoji, uplatnění a sebepoznání. Jako každá máma vím, jak je těžké nechávat své děti jiným pečujícím osobám. Proto vznikl projekt VSEPROCHUVY.cz, který propojuje chůvy, učitele mateřských škol a rodiče.

Ing. Hana Procházková

     pražská majitelka agentury na hlídání dětí
| podporující chůvy a rodiče při péči o děti

Jsem máma tří dětí, manželka, podnikatelka, která miluje malé radosti a zpěv za volantem. V životě mě naplňuje radost z posouvání se dále, poznávání a tvoření. Pomáhám ženám zajišťujícím hlídání uplatnit jejich dar. Snažím se pozvednout kvalitu hlídání, zvýšit důvěryhodnost chův. Chci, aby rodiče s jistotou mohli odevzdat své děti jiné ženě.

ZPOVĚĎ MARTINY SMOLÍKOVÉ

Co mě zavedlo k projektu?

Dělám práci, která mě baví a naplňuje. Nikdy bych si nemyslela, že budu jednou podnikat, vést lidi, delegovat úkoly a rozhodovat se sama ve všech firemních aktivitách. Že budu svobodná v tom, kolik času budu věnovat práci, rodině, dětem, přátelům či sama sobě. Zní to ideálně, že?

Ale vždy tomu tak nebylo. Během studia na vysoké škole jsem získávala pracovní zkušenosti v ostravské vzdělávací společnosti Středisko vzdělávání s.r.o. Nejdříve jako brigádník, po absolvování školy již na plný úvazek na pozici ředitelky. Roky přibývaly a jak už to tak bývá, začaly tikat biologické hodiny. Musím přiznat, že jsem se již těšila na nový způsob života s dítětem, bez práce.

V době, kdy jsem měla dva měsíce do porodu prvního syna a těšila se na mateřskou dovolenou, firmu nečekaně opustila paní majitelka. Poté začala řada jednání, co se společností bude. Místo toho, abych zařizovala pro miminko, chodila jsem na schůzky, zpracovávala výsledky firmy a přemýšlela, jak vše doma zvládneme.

Ano, zavedenou společnost jsem měsíc před porodem koupila. Narodil se nám krásný chlapeček. První rok jsme zvládli bez újmy, ale stále rostl tlak na zvýšení mého pracovního tempa. Matěj už nebyl to stále spící miminko, proto bylo potřeba opět udělat další životní krok.

Jsem na správné cestě? Jako každá rodina s dětmi jsme i my začali řešit, jak bych se mohla věnovat práci alespoň pár hodin týdně. Babičky na hlídání? Pracují. Profesionální chůvu. Bude opravdu profesionální? Ufinancujeme ji? Jak ji najdeme? Budeme jí důvěřovat? Pustíme si domů cizí paní? Nebo malého dáme do jesliček? Ale je tak malý… a co řekne okolí a zvládneme odloučení? V hlavě jsem měla úplný zmatek.

Tenkrát vyhrály soukromé jesličky. Toto těžké období přesvědčování sama sebe, že děláme vše správně, že to má smysl, že na nás nebudou ostatní nahlížet špatně, že jednáme v zájmu rodiny, nahradilo období, kdy jsem intenzivně pátrala, jak funguje péče a výchova dětí v jeslích, mateřských státních a soukromých školách, dětských skupinách a jaké mají postavení na trhu práce chůvy pro děti. Protože jsem řadu let působila ve vzdělávání, podařilo se mi zúročit zkušenosti s nově nabytými znalostmi.

Čeho si vážím na spolupráci s Hankou?

Od začátku projektu mi bylo jasné, že bude nezbytné spojit síly ideálně s někým, kdo chůvy zaměstnává, abychom mohli vzdělávání co nejvíce profesionalizovat. Hanka je energická, nápaditá a zapálená do projektu, který tvoříme. Naše přátelská setkávání nakonec vždy končila povídáním si o práci, chůvičkách a dětech, proto si vážím toho, že jsme se na konci roku 2020 dohodly na spolupráci.

Jaký jste tým?

Výborný. Hodnotím jako ve škole. 🙂 Když se spojí zkušenosti vzdělavatele a zaměstnavatele, propojí se dva krásné světy, ze kterých můžeme čerpat a kterými se můžeme inspirovat.

Pro koho je projekt určen?

Projekt byl na počátku prioritně zaměřen na podporu chův, dětských skupin a dalších pečujících osob. Ale nyní z reakcí veřejnosti vnímám, že dokáže oslovit i učitele mateřských škol a rodiče a jejich děti. 

Co je mým snem?

Mou vizí je neustále prosazovat celoživotní vzdělávání chův, učitelů a rodičů tak, aby společně vytvořili zdravé a podnětné prostředí pro správný vývoj každého dítěte.  

Více o mně se dozvíte v článku zde.

ZPOVĚĎ HANY PROCHÁZKOVÉ

Co mě zavedlo k projektu?

Od malička jsem byla cestovatelkou, lákala mě velká města, dobrodružství. Narodila jsem se v Prostějově, studovala jsem v Ostravě a následně pracovala a studovala v Praze. Během studia jsem hlídala jako au-pair v Londýně dvě děti. Nyní jsou již dospělé, ale jsme stále v kontaktu. To jsem ještě netušila, kam mě osud zavede.

Vážím si lidí, které jsem postupně potkala. Nejdříve jsem studovala v Ostravě a díky úžasnému kolektivu jsem s ní nadále propojena. Po bakalářském studiu jsem již šla pracovat, protože mě více lákala praxe a chtěla jsem být i blíže mému partnerovi. V Praze jsem získala práci pod skvělou nadřízenou a ve snovém týmu. Během tří let jsem se vypracovala na pozici manažerky projektu Běh pro život a následně jsem vedla Nadační fond Tesco. Naučila jsem se, že podporovat lidi v tom, v čem jsou dobří a co je baví, se odrazí na celém úspěchu týmu. To také aplikuji v praxi - v práci i rodině. 

Od roku 2014 zprostředkovávám hlídání dětí v Praze přes agenturu Tety na hlídání. Mám dlouhodobou zkušenost s chůvami a komunikací s klienty. Sleduji, jak se trh v oblasti dětí stále vyvíjí - jsou nové možnosti propojení se online, přes portály, je více certifikovaných chův apod. Je však stále hodně chův, které nemají certifikaci nebo kvalitní školení, neví, jak se prosadit, říct si o adekvátní ohodnocení či se spojit s klienty. Rodiče pak obtížně hledají paní, která by zajistila hlídání dle jejich představ.

Projektem VSEPROCHUVY.cz mě Marťa nadchla, když jsem jej na internetu začátkem roku 2020 uviděla. Obdivovala jsem, že zvládla uskutečnit svůj plán, který byl velmi podobný mému.

Při vyhodnocování roku 2020 a nastavování cílů pro rok 2021 jsme se propojily. Obě jsme cítily, že spolu dokážeme nabídnout chůvám rozvoj, že není možné dělat věci jako doposud.

Čeho si vážím na spolupráci s Martinou?

Vážím si otevřenosti, upřímnosti a energie, kterou Marťa stále srší. Můžeme spolu sdílet nápady, rozebrat je a s chutí dále realizovat. Obě máme malé děti. Víme, že čas máme jen na podstatné věci. Kolikrát jedna píše v noci, druhá přes den a potkáme se online po obědě. 🙂 Výhodou je pochopení při práci s dětmi. Díky vzájemné komunikaci a podpoře rosteme.

Jaký jste tým?

Marťa je stále v dobré náladě s klidným, motivujícím hlasem. Tvoří poutavé texty, vše zapisuje do tabulek, kontroluje a vyhodnocuje. Sleduje dění ve státní správě, aby bylo vše podchyceno, má obrovský přehled o novinkách v oblasti vzdělávání. Krásně se doplňujeme. Mě baví komunikace s lidmi, školení, miluji výzvy, hledání řešení, vylepšování. Pro obě je srdeční záležitostí rozvoj - sebe i druhých, posouvání se dále, plánování, organizování, vedení projektů do zdárného konce.

Pro koho je projekt určen?

Zaměřujeme se na podporu žen na hlídání dětí. Může se jednat o ženy, které hlídají příležitostně nebo dlouhodobě, certifikované chůvy, zaměstnankyně mateřských center. Tedy kdokoliv, kdo děti hlídá ve svém volném nebo pracovním čase. Vnímáme, že daná témata jsou blízká i rodičům a učitelům, kteří naše stránky navštěvují. I těm podáváme pomocnou ruku.

Co je mým snem?

Mým cílem je podpořit chůvy ve vzdělání, sebeprezentaci, respektující komunikaci s dětmi i klientem. Ráda bych, aby každá chůva přinesla přidanou hodnotu rodině. Aby hlídání zajišťovaly ženy s láskou k dětem a byly za něj řádně ohodnoceny.

Více o mně se dozvíte v článku zde.

A co máme společné?

Děláme práci, která nás baví a naplňuje. Táhneme za jeden provaz v práci i v rodinách. Život je cesta, cesta za poznáním. Poznávejte, učte se ze svých chyb a úspěchů druhých. Plňte si své sny.