V mé práci se setkávám s maminkami, které se před koncem rodičovské dovolené začínají strachovat, co je čeká po tak dlouhém „volnu“. Mají obavy, zda se dokáží po několikaletém profesním výpadku opět zařadit do pracovního procesu u svého zaměstnavatele. Zda budou zvládat tempo, krok a styl ve firmě, kde pracují převážně bezdětní kolegové a kolegyně. Jak zabezpečí odevzdávání a vyzvedávání dětí ze školky, když pracovní doba je tak dlouhá. Nebo si již nedokážou představit jít do práce do prostředí, které nebylo příjemné, a před odchodem na mateřskou pocítily neskutečnou úlevu, že už tam nemusí.
Nebo se naopak nemají kam vrátit a nevěří si, v čem jsou dobré, co mohou nabídnout, zda je bude nějaký zaměstnavatel chtít?
Při profesním poradenství se těchto maminek vždy ptám, jakou mají vizi, představu, sen. Co by je naplňovalo. Řada z nich mi odpoví: „Já nevím, za ty roky se umím už „JEN“ starat o ty mé děti.“ A právě jich se ptám, zda by je bavilo se věnovat dětem profesně.
Když se některá s touto představou dokáže ztotožnit, má napůl vyhráno. Ale co dál? Ví, že chce pracovat s dětmi, že má zkušenosti s péčí o dítě předškolního věku, ale není si jistá, o jaké profese se může ucházet.
Bohužel není jednoduché se v povoláních orientovat, proto vám doporučuji přečíst si můj e-book ZDARMA – 7 profesí pečujících o děti na profesionlání úrovni. Zde jednotlivé profese podrobně popisuji, aby se uchazeč o práci mohl snadno rozhodnout, co je pro něj dostupná a nejvhodnější varianta.
Práce s dětmi je krásná, ale náročná. Zatímco v některých zaměstnáních si můžete přesně plánovat, co, kdy a jak uděláte, s dětmi nikdy nevíte, na čem jste. Každý den, když přijdete do práce, nevíte, jaké dítě do rukou dostanete (hodné, nevychované, s nějakým zdravotním handicapem, se specifickými potřebami atd.), v jaké náladě a zdravotním stavu dítě převezmete, zda bude ochotné spolupracovat na úkolech a aktivitách, které si připravíte. Proto jsou tyto profese vhodné opravdu jen pro ty, kteří oplývají velkou trpělivostí, tolerantností, kreativitou a aktivitou.
Právě aktivní přístup, flexibilita a efektivní komunikace patří mezi hlavní kompetence dle Národní soustavy povolání pro uplatnění se v tomto oboru. Každý rodič ví, jak mu dokáže jeho dítě „hrát na nervy“. Své dítě dobře zná a ví, jak předejít či řešit konfliktní situace. Mnohdy ale i on uhne ze svých zásad a předsevzetí. Jenže ve většině případech je jediným hodnotitelem způsobu řešení jen jeho svědomí. Další pečující osoba to má ještě náročnější o to, že si vzájemný vztah s dítětem musí teprve vybudovat, pochopit a naučit se s dítětem pracovat, komunikovat tak, aby bylo spokojené nejen dítě, ale i rodič, zaměstnavatel, společnost.
Tato úskalí vám plně vynahradí to, že se v práci budete bavit, smát se, někdy „vyvádět jako malé dítě“ a věřte, že dětský smích a dětská hravost omlazuje nejen tělo, ale i duši.
Jestliže si pohráváte s myšlenkou pečovat o děti profesně nebo již hlídáte děti, ale chcete mít plný diář a poskytovat služby na nejvyšší úrovni, přihlaste se na náš online kurz s podporou Chůva v praxi aneb jak mít plný diář.
Ať už si zvolíte jakoukoli cestu po rodičovské dovolené, přeji vám, abyste vstup do další etapy života měly co nejsnadnější. Nyní nastává jedno z nejdůležitějších období, a to jak skloubit rodinný a profesní život tak, abyste vytvořily pro své děti zdravé prostředí pro jejich zdravý vývoj.