Autismus u dětí

Máme doma autistu: co dál?

V minulém týdnu jsme si připomněli Mezinárodní den autismu. Dítěti s autismem je velmi obtížné porozumět, ale díky dostatku informací zjistíte, jak při setkání s autistou reagovat.

Co je to autismus?

Obecně řečeno je autismus vývojové mentální postižení, jehož projevy zahrnují narušené schopnosti v oblasti sociální interakce a komunikace. Dále jsou typické nezvyklé reakce na běžné situace a podněty a opakující se vzorce chování. Autismus se řadí do Poruch autistického spektra, či-li PAS. Autismus se u dětí objevuje ve druhém roce věku. Medicína bohužel nezná přesnou příčinu či spouštěč autismu.

Hlavní znaky autismu u dětí

  • Dítě málo spolupracuje
  • Méně komunikuje s ostatními nebo nedokáže vůbec komunikovat
  • Málo si hraje
  • Může mít záchvaty vzteku a být velmi tvrdohlavé
  • Často si hraje o samotě a je pohlcené svými zájmy či různými předměty
  • Vyhledává stále ty samé činnosti, např. otevírá dveře stále dokola
  • Fixuje se nepřiměřeným způsobem na určité hračky nebo věci
  • Působí dojmem, že neslyší a nereaguje na své jméno
  • Špatně se přizpůsobuje změnám

Znaků autismu je samozřejmě daleko více, projevy autismu u dětí se liší dle síly postižení.

Chcete porozumět dětem s autismem lépe? Přihlaste se na seminář Poruchy autistického spektra do praxe. Seminář je online, nemusíte nic instalovat, probíhá v prostředí MS Teams, kde se pouze připojíte z prohlížeče. Seminářem vás provede psycholog Mgr. Naděžda Bartošíková a seminář vás připraví na téma autismu se základy práce s autistickou osobou, ať už dítětem nebo dospělým.

Věděli jste, že dětem s autismem se říká Děti úplňku? Svit měsíce u nich vyvolává nebezpečné záchvaty, které mohou skončit nepříjemnými zraněními.

Pomocná ruka pro rodiče autistů

Míra stresu, kterou zažívají rodiny dětí s autismem, patří bohužel k nejvyšším v rámci péče o postižené děti. Jakékoli setkávání či společenské akce jsou pro rodiny s autistou jisté tabu. Dítě a jeho projevy jako například záchvaty vzteku bývají nepředvídatelné. Rodiny s těmito dětmi se proto bohužel drží v ústraní, či se setkávají pouze s rodinami dětí se stejnou či podobnou diagnózou. Pomocnou rukou pro rodiče autistů jsou především občanská sdružení či neziskové organizace. Ta nabízejí konzultace, či volnočasové aktivity pro děti s autismem jako plavání, muzikoterapii pro zklidnění či relaxační cvičení.

Občanská sdružení, na která se lze obrátit:
Autistik
RAIN-MAN
ProCit
Naděje pro Autismus
Za sklem

Martina Smolíková
Jsem máma dvou kluků, manželka, kamarádka a podnikatelka. Práce je mým koníčkem, a tak hledám cesty, jak sladit osobní a profesní život. Ráda se podělím o svůj příběh a pomůžu vám v rozvoji, uplatnění a sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů