Knihy voní, vzdělávají, baví a provází naše drobečky na jejich cestě dětstvím. Krásnou knihu si rádi otevřeme i několikrát a stále se k ní můžeme vracet. Představíme vám 10 tipů na knihy pro nejmenší, které potěší vaše děti pod vánočním stromečkem.
Roztomile ilustrovaná kniha děti provede různými místy. Kačka s Matějem mají piknik v parku a vymýšlí, kam by se chtěli podívat. Kačka touží vidět farmu, tropický ostrov nebo vesmír. Matěj chce zase do hor, na safari a divoký západ. Při své cestě děti hledají předměty a počítají obrázky. Autorem je Eefje Kuijl.
Oblíbená kniha autora a výtvarníka Petra Horáčka. Vánočně laděná kniha o huse Líze, která zjistí, že na vánočním stromě chybí hvězda. Líza se vydá na strastiplnou cestu, aby z oblohy uloupla jednu zářící hvězdu. Kniha nebyla dlouho k dostání, nyní jsou nové dotisky zase v prodeji.
Máte rádi leporela? Obrázky Heleny Zmatlíkové si ještě z dětství pamatujeme všichni a krásný text Eduarda Petišky kouzelně seznamuje děti s jabloňkou, která roste na zahrádce malého Martínka a ukazuje ji během čtyř ročních období.
Další obrázková kniha po úspěšné Rok v lese nebo Rok ve městě.
Dvanáct krásně ilustrovaných dvoustran, které ukazují, co se dá ve školce
zažít od září až do prázdnin. Cvičí postřeh, zvědavost a učí vyprávět příběhy. Autorem je Przemyslaw Liput.
Hledání děti baví. Jedna z řady knížek, které umožní dítěti listovat a hledat oblíbené zvířátko. V nakladatelství Svojtka vyšlo také Kam ses schovala lištičko nebo Kam ses schoval, sobíku. Děti mohou nakukovat přes výřezy do dalších stránek. Tak hurá do objevování!
.
Knížka oceněná dvěma Zlatými stuhami pro mladší děti a začínající čtenáře od Ester Staré a Martiny Matlovičové.
Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem je příběh psaný s humorem, bohaté ilustrace jsou navíc doplněny komiksovými bublinami. Je opravdu nejlépe doma?
Kniha autorky Terezy Vostradovské pojednává o roztomilé myšce žijící v podzemní noře. Myška zkoumá vše v přírodě, třeba stáří lesa podle letokruhů nebo loví živé brouky na kousek syrového masa. Vše zapisuje do svého sešitu a radí dětem, jak si vyrobit herbář nebo udělat zahradní jezírko.
.
Jak čelit zvídavým dotazům dětí? Knížka Cesta na svět autorky Jany H. Hoffstädter zná odpověď. Knihou provází předškolák Eda, který zjišťuje, jak přišel na svět, jak se miminko dostane do bříška, co tam dělá nebo proč tatínkové nemohou mít děti. Kniha byla oceněna v roce 2017 Zlatou stuhou. PS: kniha, která pomáhá i rodičům.
Kniha, kterou ocení i dospěláci. Ilustrace je krásně zpracovaná a podbízí zvědavost.
V atlase najdete celý svět v 7 rozkládacích mapách, zvířata a rostliny všech kontinentů, architekturu i zajímavosti o obyvatelích i tradicích. Na světě je tolik krásných míst.
.
Kniha Ladislava Špačka, která vypráví o světě etikety pohledem malé holčičky a jejího dědečka. Formou poutavého příběhu se děti dozví, jak se chovat ve školce, obchodě, na ulici nebo restauraci. Na konci kapitoly jsou otázky, aby si dospělí s dětmi mohli o tématech kapitol dál povídat.
Některé knihy nestárnou. Na pultech knihkupectví najdeme tituly, které jsme doslova hltaly v dětství my, mámy. Svým příběhem i výtvarným zpracováním umí oslovit i naše děti. A teď můžeme naše srdcovky číst i našim drobečkům. Zeptala jsem se pár maminek: která kniha z dětství byla tvá nejoblíbenější? Honzíkova cesta, Heidi, děvčátko z hor, Zuzanka, Zajíček ušáček, Modrý zajíček, Povídání o pejskovi a kočičce nebo Bajaja. Četly jste některou? A na co rády vzpomínáte vy?