Profesi chůvy zmiňoval ve svých textech již Jan Amos Komenský, avšak donedávna jsme si pod tím představovali spíše paní z amerických filmů, která hlídá a vychovává děti v movitých rodinách.
V českém prostředí se profese chůvy pro děti do zahájení povinné školní docházky (dále jen chůva) začala nejvíce skloňovat před rokem 2012, kdy se velmi diskutovalo o jejím uzákonění a podobě. Od 2. 11. 2012 byl zaveden Kvalifikační a hodnotící standard dle Národní soustavy kvalifikací, který položil ucelený a jednotný rámec této profese. Od té doby byl standard dvakrát revidován, naposledy dne 14. 1. 2020.
V současné době je pracovní pozice podrobně popsána v Národní soustavě povolání, kde naleznete doporučenou pracovní náplň, podmínky na kvalifikaci a kompetenční požadavky.
Není chůva jako chůva
Při hledání zaměstnání v oboru péče o děti je zásadní, jaký záměr pečující osoba má, respektive kde chce tuto práci vykonávat. Některé chůvy pečují o děti v domácnostech jako přivýdělek při studiu či zaměstnání, jiné se tomu věnují naplno, například v agenturách na hlídání, dětských skupinách, mikrojeslích nebo mateřských školách či lesních mateřských školách.
Od místa výkonu práce se odvíjí nejen pracovní náplň a kompetence, ale také potřebná kvalifikace. V praxi se často stává, že si lidé nejsou jistí, zda-li jejich vzdělání postačuje na práci chůvy. Nebo se dokonce mylně domnívají, že na tuto profesi vzdělání nemají. Tyto pochybnosti je poté oddalují od jejich vysněné práce.
Jestliže zvažujete uplatnit se v oboru, orientace na daném trhu práce a v legislativě je prvním krokem stát se chůvou.
Jaké vzdělání tedy chůva potřebuje?
Chůvu může vykonávat pečující osoba, která splňuje minimálně jednu z následujících odborností:
[Zdroj: Zákon č. 247/2014 Sb. o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů (§5 odst. 5)]
Chůva, která chce pečovat o děti v domácnostech, pracuje na živnostenský list. Podle toho, o jak staré dítě/děti se stará, musí zvolit druh živnosti, od které se odvíjí požadavky na potřebné vzdělání.
Při péči o dítě do 3 let věku v denním režimu
Kvalifikace potřebná k získání vázané živnosti:
[Zdroj: Příloha č. 2 k Zákonu č. 455/1991 Sb. – živnosti vázané (k § 23 a 24)]
V praxi často dochází k porušování zákona. A to v případě, kdy rodiče najímají ke svému dítěti paní na hlídání bez živnostenského listu. Pečující osoba by se tomuto jednání měla vždy vyvarovat a odvádět daň z příjmů fyzických osob.
Chůva v mateřské škole je nepedagogický pracovník. Jejím posláním je pomáhat pedagogickému pracovníkovi s péčí o dvouleté děti, a to zejména v oblasti sebeobsluhy dítěte, zajištění bezpečnosti a individuálních potřeb dítěte.
Má na starost například přebalování, mytí dítěte, oblékání, vedení k hygienickým návykům, čtení pohádek, říkánek, aktivity k rozvoji řeči, rozvíjení pozornosti a paměti dětí, používání výtvarných technik, vedení dítěte k sociálním dovednostem apod.
Chůva v mateřské škole bývá většinou zaměstnána v rámci tzv. šablon (Chůva – personální podpora MŠ).
Pro pozici chůvy v mateřské škole postačuje minimálně jedna odborná způsobilost:
Na pozici chůvy může být zaměstnána i osoba s kvalifikací pedagogického
pracovníka podle zákona o pedagogických pracovnících, pokud obě strany souhlasí s tím, že bude zaměstnána na pozici nepedagogického pracovníka a věnovat se pouze vymezeným činnostem.
V lesních mateřských školách, kde je přítomno 8 a více dětí, působí souběžně s pedagogickým pracovníkem i nepedagogický pracovník. Ten musí splňovat minimálně jednu z odborných způsobilostí:
[Zdroj: Vyhláška č. 14/2005 Sb. o předškolním vzdělávání (§ 5 odst. 6)]
Jestliže nesplňujete odbornou způsobilost, nezoufejte. Nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak se stát chůvou, je přihlásit se do rekvalifikačního kurzu Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky s akreditací MŠMT ČR nebo absolvovat jen zkoušku z profesní kvalifikace v případě, že již máte značné zkušenosti v tomto oboru a dokážete se připravit ke zkoušce samostudiem.
POZOR! Vstupní předpoklad pro absolvování rekvalifikačního kurzu je min. základní vzdělání, avšak pro získání práce v tomto oboru je často vyžadováno min. středoškolské vzdělání.
Informace o rekvalifikačním kurzu a vykonání samostatné zkoušky z profesní kvalifikace naleznete zde.
Prosím Vás mužů jako Asistent pedagoga – kurz akreditován MŠMT pracovat jako osoba pečující o děti do 3 let?
Dobrý den, pro péči o děti do 3 let potřebujete živnost vázanou – předmět podnikání: Péče o dítě do tří let věku v denním režimu. Pro získání vázané živnosti nepostačuje akreditovaný kurz Asistent pedagoga. Musíte splňovat min. 1 z následujících odborných způsobilostí:
a) odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry nebo zdravotnického asistenta nebo ošetřovatele nebo porodní asistentky nebo záchranáře podle zvláštního právního předpisu, nebo
b) odborná způsobilost k výkonu povolání sociálního pracovníka nebo pracovníka v sociálních službách podle zvláštního právního předpisu, nebo
c) odborná kvalifikace k výkonu povolání učitele mateřské školy podle zvláštního právního předpisu, nebo
d) profesní kvalifikace pro činnost chůvy pro děti do zahájení povinné školní docházky podle zvláštního právního předpisu.
Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-455#f1377285
Dobrý večer, absolvovala jsem kurz pracovník v sociálních službách a 4 roky pracovala jako terénní pracovník pro charitu. Můžu pracovat jako chůva dětí? Nebo je nutné jiné vzdělání? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, s kvalifikací pracovníka v sociálních službách můžete pracovat v dětské skupině, jestliže máte min. maturitu, a také můžete být „samostatná chůva“, tzn. podnikat na základě živnosti vázané, tj. obor Péče o dítě do 3 let věku v denním režimu. Pro chůvu v mateřských školách již nesplňujete podmínky na kvalifikaci.
Dobrý den, prosím dle čeho se mám rozhodovat mezi kurzem na chůva pro děti v dětské skupině a chůva do zahájení povinné školní docházky? Chápu že chůva pro děti v dětské skupině má i zdravotní kurz ale chápu správně že nemůže mít vázanou živnost? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ano, přesně tak. S kvalifikací chůva pro děti v dětské skupině splňujete podmínku na zdravotníka v provozu, ale nemůžete podnikat na základě vázané živnosti. Pokud budete mít kvalifikaci Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky, můžete zažádat o vázanou živnost, můžete pracovat v dětské skupině, ale nebudete splňovat zdravotníka (v dětské skupině musí být min. 1 „zdravotník“ po celou dobu provozu). Doporučujeme získat obě dvě kvalifikace, budete mít co nejširší možnosti uplatnění.
Dobrý den . |Chtěla jsem se zeptat mám udělaný kurz ošetřovatelky. Můžu pracovat jako chůva v Mateřské škole? Je toto vzdělání dostačující ?
Chůvy ve státních mateřských školách jsou financované většinou ze šablon JAK. Poměrně nově je požadována kvalifikace min. asistent pedagoga.
Dobry den, prosím o radu – mam vystudovanou VŠ obor Pedagogika. Mohu s tímto vzděláním pracovat v dětské skupině jako chůva?
Děkuji za odpověď
Dobrý den, pro práci v dětské skupině musíte mít kvalifikaci mimo jiné učitel mateřské školy, učitel prvního stupně základní školy nebo vychovatel, asistent pedagoga nebo speciální pedagog. Doporučujeme si udělat zkoušku z profesní kvalifikaci Chůva pro děti v dětské skupině.
Dobrý den, mám kurz Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky. Mohu pracovat jako Asistent pedagoga v MŠ? Děkuji
Dobrý den, bohužel kvalifikace Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky nepostačuje na pozici Asistenta pedagoga v MŠ.
Dobrý den, nikoli.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli musím dělat rozdilovou zkoušku na chůvu v dětské skupině když studuji předškolní a mimoškolní pedagogiku. Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, abyste mohla pracovat v dětské skupině jako pečující osoba, musíte mít ukončené vzdělání. Pokud stále studujete, doporučujeme si udělat zkoušku z profesní kvalifikace Chůva pro děti v dětské skupině. Doplňující/rozdílovou jen tehdy, pokud již máte kvalifikaci Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky.