Vzdělávání v NOUZI a jak z ní ven?

Chůvy pro děti, učitelé, rodiče, děti, bezdětní, senioři… jednu věc mají společnou. Chtějí se vzdělávat, učit se a pracovat na sobě v každém věku.

Vzdělávání = základní potřeba lidstva

Známá Maslowova pyramida lidských potřeb počítá s 5 základními potřebami. Uspokojení nižší potřeby je předpokladem vzniku potřeby vyšší. A já se domnívám, že vzdělávání prochází všemi úrovněmi napříč pyramidy. Neustále se učíme, jak tyto potřeby kontinuálně zabezpečit, aby došlo k jejich naplnění. 

Nyní, v moderní rychlé spotřební době, jsme dostali stopku v podobě koronavirové nákazy. Důsledky jsou nevyčíslitelné. Zavřené školy, školky, podniky, obchody, restaurace, pozastavené živnosti, firmy v krizových režimech, uzavřené hranice, zákaz vycházení z domu, tisíce nakažených a stovky mrtvých a nejen to. 

Kam se podělo vzdělávání?

Ačkoli to zní bizarně, stále se vzděláváme, učíme a mnohdy alternativně uspokojujeme lidské potřeby. Stále se vzděláváme, učíme se a hledáme nové způsoby, jak tuto životní situaci překlenout. Mnozí pracujeme z domova, snažíme se maximálně využít on-line svět a učíme se on-line se vzdělávat. Nezbývá nám než věřit v lepší zítřky a nacházet v dané situaci i pozitiva. Například můžeme trávit více času s rodinou a dětmi, hrát společně nejrůznější hry, číst si, ale také dohánět resty v domácnosti, velebit svůj domov apod.

Jako jiná odvětví, i profesní a zájmové vzdělávání je dočasně pozastaveno. Tisíce vzdělavatelů muselo uzavřít své provozovny a přerušit zahájené kurzy. Pro tisíce účastníků kurzů to může mít fatální následky. Nestihnou dokončit kurz v plánovaném termínu, nezískají kvalifikaci potřebnou pro přijetí do zaměstnání, na kterém byli se zaměstnavatelem dohodnuti. Někteří si nebudou moci vyřídit vázanou živnost a nezačnou podnikat dle původního strategického plánu. Nekvalifikují se, neuplatní se, nezvládnou situaci finančně či psychicky.

Proč se o tom ale nemluví? 

Přestože vláda dne 14. 4. 2020 zveřejnila dokument Harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností, vzdělavatelé a jejich klienti žijí dále v nevědomosti. Vzdělávací akce byly sice zakázány, ale dále už o nich vláda mlčí, jako by tyto aktivity neexistovaly. Ve zmíněném Harmonogramu jejich uvolnění nenaleznete v žádné vlně.

Vláda na písemný dotaz nereaguje. Ptám se proto sama sebe, je další profesní vzdělávání dospělých až na posledním žebříčku národních hodnot, že vládě nestojí za to informovat tisíce plátců daní, že se nejedná o chybu v tisku, ale záměr? Proč se otevřely k 15. 4. prodejny koberců, ale není jediná informace o vzdělávacích akcích? Proč se v médiích neustále objevují informace o cestovních kancelářích, školách a školských zařízeních, ale o zavřených provozovnách soukromých vzdělávacích institucí se nezmíní? Proč?  

Ano, vzdělavatelé chtějí chránit své klienty jako jiní podnikatelé tak, aby nedošlo k šíření nákazy mezi nimi. Jsou si vědomi velkého rizika na zdraví, nechtějí rozhodovat o vládních nařízeních místo vlády, ale chtějí být přinejmenším informováni jako jiná odvětví. Myslím si, že na to vzdělavatelé a jejich klienti, občané, mají nárok.

Vzdělávací instituce nezahálí. Přestože neví, zda budou moci vzdělávat, nebo jen chodit do kina, divadel, restaurací, zoo, připravují se alespoň na další sezónu, tj. na podzim 2020. Letní prázdniny jsou pro vzdělavatele mrtvé období a ani letos tomu nebude jinak.

Vzdělávání v NOUZI a jak z ní ven

Pro vzdělavatele bude nouzový stav a období po něm znamenat nevyčíslitelné škody. Někteří zaniknou, někteří omezí svou činnost, jiní utrpí na dobrém jméně firmy, když nebudou moci uspokojit klienty tak jako doposud, po uvolnění budou muset řešit náhradní plnění přerušených kurzů apod.

Tak jako v jiných oborech (např. cestovní kanceláře, hotely, živnostníci) budou i vzdělávací firmy rády, když si již nyní naplánujete a objednáte vzdělávání na další sezónu (podzim 2020). Pomůžete tak svému vzdělavateli překlenout těžké období a dáte mu nový impuls a smysl do jeho další práce.

Za celý tým VSEPROCHUVY.cz vám přeji především pevné zdraví, psychickou pohodu a co nejmenší ztráty bez NOUZE.

Martina Smolíková
Jsem máma dvou kluků, manželka, kamarádka a podnikatelka. Práce je mým koníčkem, a tak hledám cesty, jak sladit osobní a profesní život. Ráda se podělím o svůj příběh a pomůžu vám v rozvoji, uplatnění a sebepoznání. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů