Martina Smolíková|

autorka projektu VSEPROCHUVY.cz

Jsem máma dvou kluků, manželka, kamarádka a podnikatelka. Práce je mým koníčkem, a tak hledám cesty, jak sladit osobní a profesní život. Ráda se podělím o svůj příběh a pomůžu vám v rozvoji, uplatnění a sebepoznání. 

Jak jsem se dostala
ke vzdělávání

Dělám práci, která mě baví a naplňuje. Nikdy bych si nemyslela, že budu jednou podnikat, vést lidi, delegovat úkoly a rozhodovat se sama ve všech firemních aktivitách. Že budu svobodná v tom, kolik času budu věnovat práci, rodině, dětem, přátelům či sama sobě. Zní to ideálně, že?

Ale vždy tomu tak nebylo

Během studia na vysoké škole jsem získávala pracovní zkušenosti ve vzdělávací společnosti. Nejdříve jako brigádník, po absolvování školy již na plný úvazek
na pozici ředitelky. Roky přibývaly a jak už to tak bývá, začaly tikat biologické hodiny. Musím přiznat, že jsem se již těšila na nový způsob života s dítětem,
bez práce.

V době, kdy jsem měla dva měsíce do porodu prvního syna a těšila se
na mateřskou, firmu nečekaně opustila majitelka. Poté začala řada jednání, co se společností bude. Místo toho, abych kupovala dětské oblečky
a zařizovala pokojíček, chodila jsem na schůzky, zpracovávala výsledky firmy a přemýšlela, jak vše doma zvládneme.

Ano, zavedenou společnost jsem měsíc před porodem koupila. Narodil se nám krásný chlapeček. První rok jsme zvládli bez újmy, ale stále rostl tlak na zvýšení mého pracovního tempa. Matěj už nebyl to stále spící miminko, proto bylo potřeba opět udělat další životní krok.

Jsem na správné cestě?

Jako každá rodina s dětmi jsme i my začali řešit, jak bych se mohla věnovat práci alespoň pár hodin týdně. Babičky na hlídání? Pracují. Profesionální chůvu. Bude opravdu profesionální? Ufinancujeme ji? Jak ji najdeme? Budeme jí důvěřovat? Pustíme si domů cizí paní? Nebo malého dáme do jesliček? Ale je tak malý …
a co řekne okolí a zvládneme odloučení? V hlavě jsem měla úplný zmatek.

Tenkrát vyhrály soukromé jesličky. Toto těžké období přesvědčování sama sebe, že dělám vše správně, že to má smysl, že na nás nebudou ostatní nahlížet špatně, že jednáme v zájmu rodiny, nahradilo období, kdy jsem intenzivně pátrala, jak funguje péče a výchova dětí v jeslích, mateřských státních a soukromých školách, dětských skupinách a jaké mají postavení na trhu práce chůvy pro děti. Protože jsem řadu let působila ve vzdělávání, podařilo se mi zúročit zkušenosti s nově nabytými znalostmi.

Začala jsem intenzivně pracovat na zkvalitňování stávajících kurzů a tvorbu nových z oblasti péče a výchovy dětí. A výsledek? Nyní nabízím e-book ZDARMA s názvem 7 profesí pečujících o děti na profesionální úrovni, podílím se na dodržování standardů pro realizaci rekvalifikačního kurzu k získání profesní kvalifikace Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky, připravuji nová školení pro učitele mateřských škol a chůvy. A nejen to.

A co mě teď nejvíce těší?

Podařilo se mi s mým týmem vytvořit několik online kurzů, čímž se mi splnil jeden ze svých snů. Zpřístupnilo se tak vzdělávání lidem, kteří nemohou dojíždět na prezenční kurzy, upřednostňují své přirozené prostředí nebo jsou časově omezeni a chtějí studovat dle vlastního tempa. Nemusí čekat, až se utvoří studijní skupina. V online kurzech lze nalézt odpovědi na veškeré otázky, které budoucí chůvy pro děti, pracovníky mateřských škol a rodiče zajímá.

Na závěr

Dělám práci, která mě baví a naplňuje. S online kurzy se nám narodil i Štěpánek. Táhneme za jeden provaz v práci i v rodině. Život je cesta, cesta za poznáním. Poznávejte, učte se ze svých chyb a úspěchů druhých. Plňte si své sny.

Martina Smolíková,

kariérová poradkyně
tvůrce projektu VSEPROCHUVY.CZ
majitelka Střediska vzdělávání s.r.o.